czwartek, 12 listopada 2009

Alert Prawny

5 listopada 2009 roku Sejm uchwalił ustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Ustawa ta reguluje nowy rodzaj postępowania cywilnego - postępowanie grupowe, czyli takie, w którym dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, wywołane tym samym lub takim samym zdarzeniem.

Możliwość wszczęcia postępowania grupowego jest uzależniona od ujednolicenia wysokości roszczenia każdego członka grupy przy uwzględnieniu wspólnych okoliczności sprawy. Może się to okazać niekorzystne dla tych poszkodowanych, którzy mogliby dochodzić roszczenia wyższego niż zryczałtowane. Z tego między innymi powodu przystąpienie do grupy nie jest obligatoryjne. Możliwe jest także wystąpienie z grupy, nie później jednak niż do wydania postanowienia co do składu grupy. Osoby, które nie przystąpiły do postępowania grupowego lub z niego wystąpiły mogą dochodzić swych roszczeń indywidualnie.

Sądami właściwymi dla roszczeń grupowych będą sądy okręgowe, rozpoznające sprawę w składzie trzech sędziów zawodowych.

Uprawnionym do wytoczenia powództwa grupowego będzie reprezentant grupy, który będzie prowadził postępowanie we własnym imieniu, na rzecz wszystkich członków grupy. Reprezentantem może być członek grupy albo powiatowy rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących mu uprawnień. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w postępowaniu grupowym obowiązuje przymus radcowsko-adwokacki.

Ustawa trafiła teraz do Senatu i ma wejść w życie w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.