czwartek, 5 listopada 2009

Alert Prawny

W najbliższym czasie szykują się zmiany na gruncie prawa zamówień publicznych

Najpóźniej 20 grudnia 2009 roku powinna zacząć obowiązywać w Polsce unijna dyrektywa odwołania. Zgodnie ze znowelizowanym prawem zamówień publicznych, na czas rozpatrzenia odwołania od decyzji zamawiającego zawieszone będzie zawarcie umowy o zamówienie publiczne.

W noweli znalazły się przepisy korzystne dla niektórych podmiotów korzystających z dofinansowania przez Unię Europejską.

Jedną z takich grup podmiotów będą podmioty prywatne wykorzystujące środki unijne. Nie będą one musiały stosować częsci procedur odnośnie projektów finansowanych z tychże środków. Takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie wydatkowania środków z funduszy unijnych.

Kolejną grupą będą zamawiający w przypadku zamówień finansowanych ze środków unijnych. Gdyby zamawiającemu nie udało się podpisać umowy o dofinansowanie projektu z funduszy unijnych, będzie mógł unieważnić postępowanie dotyczące takiego zamówienia.

Nowelizacja prawa zamówień publicznych wprowadza także zmiany mające usprawnić prace Krajowej Izby Odwoławczej. Nowe przepisy dotyczą procedury rozpoznania odwołań do KIO.
Skrócenie procedury odwoławczej ma być osiągnięte m.in. poprzez rezygnację z instytucji protestu wnoszonego do zamawiającego, który obecnie poprzedza odwołanie do KIO. Wykonawca będzie wnosił odwołanie bezpośrednio do KIO.

Zgodnie z nową ustawą termin do wniesienia odwołania wyniesie 10 dni, a KIO będzie miała 15 dni na jego rozpatrzenie.